Ove nedelje, obnavljamo znanje iz demokratije!
Oslanjajući se na istorijske činjenice i ogromno znanje čuvenih teoretičara, autor se u prvom delu knjige bavi mogućim značenjima reči demokratija, a potom razmatra dileme i rezerve u vezi sa demokratijom, koje su velike mislioce zaokupljale od antičkih vremena do danas.
Tagovi:  filozofija, istorija, studija, demokratija, znanje, jednakost
Knjiga Rosa Harisona Demokratija može se odrediti kao istorijsko-teorijska studija koja pruža filozofski uvid u izučavanje demokratije. Oslanjajući se na istorijske činjenice i ogromno znanje čuvenih teoretičara, autor se u prvom delu knjige bavi mogućim značenjima reči demokratija, a potom razmatra dileme i rezerve u vezi sa demokratijom, koje su velike mislioce zaokupljale od antičkih vremena do danas.
Upuštajući se dalje u vrednosti i vrednovanja demokratije, Harison se zapitao da li demokratija obezbeđuje središnja dobra koja bi je utemeljila kao vrednost, pri čemu kao osnovna dobra navodi znanje, autonomiju i jednakost. Složenost međusobnih odnosa između demokratije i ovih vrednosti izvor je brojnih problema i sukoba, a autor s pravom zaključuje da je odbrana demokratije istovremeno izazovna i mučna.
Ros Harison:
Posle studija filozofije na univerzitetima u Kembridžu i Oksfordu, Ros Harison je izabran za naučnog saradnika koledža Sent Džons u Kembridžu, a potom za predavača na Univerzitetu Bristol. Kasnije se vratio u Kembridž i karijeru univerzitetskog predavača nastavio na Kings koledžu. Pored Demokratije, njegova najpoznatija dela su On What There Must Be (1974), Bentham (1983) i Hobbes, Locke, and Confusion’s Masterpiece (2003).
ISBN: 86-7102-121-1
Težina knjige: 463.00
Dimenzije knjige: 21 x 14
Broj strana: 327
Povez: Tvrdi povez
Pismo: latinica
Likovni urednik: Dragana Atanasović
Đorđe Krivokapić: