27.11.2024.
Ivan Radanović je za Radar razgovarao sa Džejsonom Hikelom, ekonomskim antropologom i autorom knjige Manje je više, koja je upravo objavljena u Radanovićevom prevodu i u izdanju IP Clio.
"Veliki deo svetske privrede postoji samo da bi opsluživao akumulaciju kapitala i potrošnju elita, a potpuno su nepotrebne iz ugla ljudske dobrobiti: oglašavanje, naoružavanje, privatni avioni, jahte, brza moda… Zašto ulažemo energiju u ove delatnosti usred klimatske krize? To je suludo."
"Ključno je shvatiti da se ne suočavamo samo sa ekološkom, već i sa društvenom krizom: milijarde ljudi su još uvek uskraćene za pristup neophodnim dobrima i uslugama. Otkud ova protivrečnost? Kako to da svetska privreda proizvodi toliko puno, da prevazilazi planetarne granice, a da ipak milijarde još uvek ne žive pristojne živote? Pa, zbog kapitalizma. Treba razumeti da je kapitalizam fundamentalno nedemokratski. To je sistem gde proizvodnju kontroliše kapital: ključne finansijske kompanije, velike korporacije i najbogatiji jedan odsto stanovnika sa svojim ulaganjima. Oni odlučuju šta proizvodimo i u čiju korist."
"Zašto da vas izrabljuju strane rudarske kompanije? Ako se već razmišlja o rudniku litijuma, trebalo bi da se to radi na društveno i ekološki bezbedan način, zadržavajući dobit i korist u Srbiji. Bogate zemlje troše ogromne količine energije, a sirovine poput litijuma pokušaće da dobiju izrabljivanjem siromašnijih, naglašava autor bestselera Manje je više, koji se zalaže za smanjenje nepotrebne proizvodnje i potrošnje bogatih elita, koje ne doprinose napretku društva."
Ceo intervju pročitajte na:
https://radar.nova.rs/ekonomija/hikel-odrast-srbija-treba-da-se-bori/