×

KLIMATSKA PSIHOLOGIJA - Pitanje života i smrti

Vendi Holvej, Pol Hoget, Kris Robertson, Sali Vajntrob

Preveo sa engleskog

Klimatska kriza nije samo ekološki, već i duboko psihološki problem koji ima brojne uzročnike. Klimatska psihologija nudi sveobuhvatno razumevanje psiholoških i kulturnih dimenzija klimatskih promena iz interdisciplinarne perspektive. Kroz slikovitu i pronicljivu analizu, knjiga naglašava da suočavanje sa klimatskim promenama nije samo pitanje tehnološke inovacije ili reforme politika i zakona, već da ono zahteva duboku promenu odnosa čoveka prema okruženju.

Klimatska kriza nije samo ekološki, već i duboko psihološki problem koji ima brojne uzročnike. Klimatska psihologija nudi sveobuhvatno razumevanje psiholoških i kulturnih dimenzija klimatskih promena iz interdisciplinarne perspektive. Kroz slikovitu i pronicljivu analizu, knjiga naglašava da suočavanje sa klimatskim promenama nije samo pitanje tehnološke inovacije ili reforme politika i zakona, već da ono zahteva duboku promenu odnosa čoveka prema okruženju. Prevazilaženje lične nelagode pred ovom temom, kao i razumevanje psiholoških mehanizama koji stoje iza poricanja problema, apatije i nihilizma, omogućavaju da se preduzmu zajednički koraci ka ekološkom isceljenju i održivosti.

Knjiga je namenjena onima koji se bave mentalnim zdravljem, socijalnom zaštitom i ekološkim aktivizmom, ali i svima zabrinutim zbog klimatske krize i željnim da razumeju njen dublji kontekst. Preispitujući ulogu psihologije i psihoterapije u suočavanju sa realnošću klimatskog delovanja, ispitujući kulturne dimenzije klimatske krize, analizirajući kako se putevi moći i kapitala ukrštaju sa individualnim načinima suočavanja sa krizom i baveći se duboko ukorenjenim psihološkim odbranama i kulturnim narativima koji sprečavaju klimatsku akciju, autori pružaju put ka ekološki prilagođenijem i psihološki zdravijem društvu. Klimatska psihologija je pravovremeni poziv na akciju koji motiviše čitaoce da prihvate povezaniji i saosećajniji pogled na svet. 

Vendi Holvej

Profesorica je emerita psihologije, počasna članica  Britanskog psihološkog društva i članica Akademije društvenih nauka. Osnivačica je Britanske psihosocijalne mreže, nekada je bila aktivna u radu Evropske psihosocijalne mreže i jedna je od urednika Palgrejvove serije „Psihosocijalne studije“. Uređuje mesečni Dajdžest Saveza za klimatsku psihologiju.

Pol Hoget

Psihoanalitički je psihoterapeut i didaktički terapeut pri Severnsajdovom institutu za psihoterapiju (SIP). On je profesor emeritus socijalne politike na Univerzitetu zapadne Engleske u Bristolu, gde je jedan od osnivača Centra za psihosocijalne studije. Njegova istraživanja su fokusirana na emocionalnu dinamiku rase, klase, zajednice i administracije. Sa Adrijanom Tejtom (Adrian Tate) 2012. osnovao je Savez za klimatsku psihologiju. Godine 2019. bio je urednik istraživačkih radova Saveza pod naslovom Climate Psychology: On Indifference to Disaster (Palgrave Macmillan).

Kris Robertson

Psihoterapeut je i trener od 1978. Jedan je od kreatora Graničnih zemalja (Borderlands) i Mudrosti neizvesnosti (Wisdom of  Uncertainty), koje su 1989. bile predmet dokumentarnog filma u produkciji BBC. Godine 1988. bio je jedan od osnivača Re-Vizije (Re-Vision), integrativne i transpersonalne psihoterapeutske obuke sa ekopsihološkom komponentom. Iz Re-Vizije se povukao 2018. Bio je predsednik Saveza za klimatsku psihologiju, sa kojim još uvek sarađuje. 

Sali Vajntrob

Profesionalnu karijeru provela je kao psihoanalitičarka. Članica je Britanskog psihoanalitičkog društva, dugogodišnja članica Saveza za klimatsku psihologiju, i predsedava Odborom internacionalne psihoanalitičke asocijacije za klimatske promene. Ranije je bila počasna profesorka na Odseku psihoanalitičkih studija na Univerzitetskom koledžu u Londonu, i članica tima za obuku pri klinici Tavistok.

Godina izdanja : 2024.

Broj strana : 157

Pismo : Latinica

Povez : Broširani

Format : 22,5 x 16,5

Težina : 280 g

KOMENTARI (0)

Preporuka za čitanje